Saskatoon RC Diocese

Previous Bishops

Bishop Donald Bolen - March 25, 2010 - October 14, 2016

Bishop Albert LeGatt - July 26, 2001 - September 21, 2009

James Vernon Weisgerber, Fifth Bishop of the Roman Catholic Diocese of Saskatoon, 1996-2000

James Patrick Mahoney, Fourth Bishop of the Roman Catholic Diocese of Saskatoon, 1967-1995

Francis Joseph Klein Third Bishop of the Roman Catholic Diocese of Saskatoon, 1952-1967

Philip Francis Pocock, Second Bishop of the Roman Catholic Diocese of Saskatoon, 1944-1951

Gerald C. Murray, CSsR, First Bishop of the Roman Catholic Diocese of Saskatoon, 1934-1944

Diocese of Saskatoon In Video